Borixon

29.07.2022

Spacerange Stage

Borixon (Tomasz Borycki) urodził się w 1977 roku w Kielcach. Pierwsze kroki na hiphopowej scenie stawiał już jako nastolatek udzielając się wśród lokalnych grup sympatyzujących z rozwijającą się powoli w Polsce subkulturą. Na tej scenie obecny jest do dziś, a przez wielu słuchaczy jak i opiniotwórcze media jest uważany za jednego z najważniejszych jej twórców.

Początek drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych przyniósł debiut za mikrofonem Borixona, który dołączył do legendarnego dla polskiego hip hopu zespołu – Wzgórze Ya-Pa 3, wraz z którym nagrał płytę “Centrum”. W strukturach wspomnianego zespołu Borixon nagrał jeszcze cztery krążki – “Trzy”, “Ja mam to co ty”, “Precedens” i “Stara szkoła rapu”.

W 2001 roku Borixon rozpoczął karierę solową. Na jej początku związał się z wytwórnią “RRX” Krzysztofa Kozaka, później współpracował ze szczecińskim StoProcent, następnie reprezentował NewBadLabel, by finalnie założyć własną agencję artystyczną Spacerange (wcześniej chillwagon.co). Firma zajmuje się menedżmentem, działalnością wydawniczą, bookingową oraz publishingową. Ponadto współtworzy i prowadzi indywidualne brandy dla reprezentowanych artystów.

Solowa kariera Borixona od początku charakteryzowała się wyszukanym, osobliwym stylem oraz obfitością twórczą, bowiem raper wydał aż dwanaście płyt. Dwa z projektów były współdzielone – jedna płyta powstała w kolaboracji z Kajmanem, a druga z młodym talentem, które Borixon uwielbia wspierać i promować – ReTo. Każda z płyt odcisnęła wyraźne piętno na środowisku. Pionier – tym słowem można najkrócej scharakteryzować Borixona jako artystę, czego wielokrotnie dawał przykład. Hardkorowa komercja odznaczała się staroszkolnym stylem znanym z południowej części Stanów Zjednoczonych, Rap Not Dead nosił w sobie przecięcia londyńskiego dubstepu, aż wreszcie stworzenie platformy pomiędzy starą i nową szkołą rapu w postaci longplay’ów Koktajl, a następnie Mołotow.

W 2015 roku następuje przełom w karierze Borixona – dołącza do zespołu Gang Albanii, który współtworzy wraz z Popkiem i Rozbójnikiem Alibabą. Twórczość kolektywu szturmem przebija się do mainstreamowej świadomości i na długo uzurpuje sobie najlepsze wyniki sprzedażowe w Polsce – pierwsza płyta zespołu “Królowie Życia” została sprzedana w ponad 150. tysiącach egzemplarzy uzyskując status Diamentowej Płyty. Rok później Gang Albanii nagrywa drugą płytę, która uzyskała status Podwójnie Platynowej Płyty i na tym zakończyła swoją działalność.

Kolejne przedsięwzięcie Borixona wywołało ogromne zamieszanie na polskiej scenie rapowej. W 2018 z inicjatywy kieleckiego rapera powstaje supergrupa o nazwie “chillwagon”. Projekt od początku zakładał wiele niedopowiedzeń. Między innymi skład osobowy chillwagonu nigdy nie został ściśle określony, jednak jej trzon stanowią młodzi raperzy ściśle związani z Borixonem, który od początku uzyskał tytuł “ojca chillwagonu”. Supergrupa osiągnęła rewelacyjne wyniki sprzedażowe i wyświetleniowe.

Ostatnim wydawnictwem Borixona jest płyta Mixed Music Arts (MMA), która miała swoją premierę 27.04.2022. Raper w trakcie swojej kariery zdążył przyzwyczaić do nieszablonowych rozwiązań, co można również zaobserwować na najnowszej płycie.

Przewiń do góry