Kizo

29.07.2022

Spacerange Stage

Kizo (Patryk Woziński) urodził się w 1994 roku w Gdańsku. Swoją przygodę z rapem zaczął w 2009 roku, kiedy publikował swoje pierwsze utwory w sieci. W 2014 roku Kizo dołącza do kolektywu Ciemna Strefa, założonego przez Bonusa RPK.

Oficjalny debiut muzyczny Kizo przypada na 2017 rok, w którym zespół złożony z trzech gdańskich raperów (Aero, Kizo, Spec) wydaje płytę o nazwie “Troya”. Tak samo zostaje nazwany zespół, który na jednym wydaniu kończy wspólną działalność. W kolejnym roku Kizownik rozpoczął solową działalność okraszając debiut dwiema płyty. Pierwsza z nich została zatytułowana “Ortalion”, co odnosi się do osiedlowej tożsamości autora. Na albumie gościnnych zwrotek udzielili między innymi: Malik Montana, Kaz Bałagane, Szpaku czy Sarius. Kolejny krążek “Czempion” ukazuje się pół roku później, nakładem Soul Records.

W 2018 roku swoją działalność rozpoczyna supergrupa chillwagon, w składzie której Kizo znalazł się od samego początku. Utworzony przez Borixona kolektyw wywołuje niemałe poruszenie na scenie i w ekspresowym tempie podbija serca i playlisty słuchaczy. Zespół w trakcie swojej działalności wydał dwie płyty – “chillwagon” i “2.0”.

W 2019 roku Kizo idzie za ciosem i ponownie wypuszcza dwie płyty – “Pegaz” oraz
“Złoto i Biel”. Pierwsza z wymienionych zostaje doceniona przez publiczność i po raz pierwszy w karierze muzycznej Kizo zdobywa status Złotej Płyty. Wraz z sukcesem sprzedażowym “Pegaz” przebija się do szerszej świadomości słuchaczy, dzięki czemu gdański raper umacnia swoją pozycję na scenie.

2020 to przełomowy rok w solowej karierze Kizo. Za płytę “Posejdon” raper uzyskał odznaczenie Platynowej Płyty, co było pierwszym takim wyróżnieniem w jego gablocie. Chwilę później na rynku ukazuje się projekt Heavyweight, w ramach którego Kizo współpracuje z Bonusem RPK i Jongmenem.

Najnowsze wydawnictwo Kizo zaprezentował 22.10.2021. Płyta “Jeszcze 5 minut” już od samego początku spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, co poskutkowało odznaczeniem Potrójnie Platynowej Płyty. “Disney”, czyli jeden z utworów promujących płytę, zdobył status Diamentowego Singla, co nie udało się żadnemu polskiemu artyście od momentu zmiany zasad ich przyznawania i podniesienia progów umożliwiających osiągnięcie tego statusu.

W czerwcu bieżącego roku ukaże się prawdopodobnie najbardziej imprezowy album jaki dotychczas pojawił się na rapowym rynku.
“Ostatni Taniec”, bo o nim mowa, jest kontynuacją ścieżki, którą Kizo kroczy już od jakiegoś czasu. Z tą różnicą, że tym razem jest jeszcze bardziej imprezowo i tanecznie. Data premiery płyty nie jest przypadkowa – Kizo zamierza podbić wakacje i wywiesić własny szyld na każdej imprezie w Polsce. Artysta w spójny ze sobą sposób podaje fanom krążek, który nie wyjdzie im z głowy przez długi czas.

Przewiń do góry