Qry

29.07.2022

Spacerange Stage

Qry (Patryk Lubański) urodził się w 1999 roku w podkarpackim Jaśle. Pierwsze kroki w rapie stawiał już jako szesnastolatek, publikując swoje pierwsze utwory w serwisie YouTube. Rok później jego twórczość pojawiała się na kanale NewBadLabel, czyli wytwórni kojarzonej z Borixonem, który niejako wziął młodego artystę pod bardziej doświadczone skrzydła.

Od początku atutem twórczości Qrego była różnorodność. W jego dotychczasowych projektach można było zetknąć się z agresywną nawijką jak i soulowym, alternatywnym śpiewem. Jako reprezentant młodego pokolenia łączy nowoczesne brzmienia z często nietypowymi zabiegami wokalnymi. Nadzwyczajna łatwość w pisaniu emocjonalnych linijek i odpowiednie podanie tego słuchaczom stanowi niekwestionowaną przewagę artysty. Dzięki swojej przekrojowości Patryk zaskarbił sobie uznanie przede wszystkim wśród młodszego pokolenia słuchaczy.

W 2018 roku Qry wydał swój pierwszy album zatytułowany “Małe Miasto Wielkie Sny”. Tytuł płyty określa pochodzenie twórcy, ale jest też zaznaczeniem ambicji z jaką wszedł na hip hopową scenę. Płyta zawiera 10 utworów, na których gościnnie udzielili się Kobik, ZetHa i Delekta. Małe Miasto Wielkie Sny to emocjonalna historia młodego twórcy o życiu i refleksyjna podróż w jego towarzystwie.

Kolejny rok był niezwykle intensywny dla Qrego. Udział w programie Młode Wilki organizowanego przez portal Popkiller, a do tego dołączenie do supergrupy chillwagon, z którą podbił playlisty i serca słuchaczy. Zespół chillwagon, w którego strukturze Qry jest od początku wydał dwie płyty – chillwagon i 2.0.

Następną płytę solową Qry wydał w 2020. “Droga snów” stanowiła zwieńczenie ukazujących się regularnie utworów w formie cyfrowej przez okres kilku miesięcy. Jej fizyczne wydanie było podziękowaniem dla fanów artysty, którzy towarzyszyli mu w tytułowej Drodze snów. Dzień po premierze wspomnianej płyty miała miejsce kolejna premiera. Tym razem Qry połączył siły z innym członkiem chillwagonu – ZetHą. “Resoraki” to jedenasto utworowy projekt, który wyróżniał się już samą formą wydania, co było wynikiem współpracy z Forin Studio. Nakład krążka był ściśle limitowany, a dodatkowy smaczek stanowił dobór gości.

Ostatni rok był niemniej pracowity dla Qrego. Czerwiec 2021 przyniósł pierwszy pełnoprawny longplay zatytułowany “Dzieci w samochodach”. Piętnaście utworów, na trzech z nich można było usłyszeć featuringi Borixona, Smolastego i znanego z youtube’owej twórczości Mini Majka. Płyta odznaczała się refleksyjnymi linijkami wchodzącego w dorosłość wciąż młodego artysty. Autor z powodzeniem spróbował swoich sił na drillowych bitach i szerokie zastosowanie autotune’a, do zabawy z którym zdążył już przyzwyczaić. Języczkiem uwagi była interpretacja utworu Reni Jusis, “Kiedyś Cię Znajdę”.

Na zakończenie roku Qry podzielił się z fanami krótkim, zawierającym trzy piosenki materiale “DESZCZ”. Projekt ten zaprezentował zupełnie nieznane dotąd oblicze śpiewającego w nasączonym alternatywą klimacie Patryka, gdzie autotune stanowił jedynie tło dla całości muzycznej zawartości.

W dotychczasowej karierze Qry współpracował z takimi artystami jak: Tymek, Pawbeats, Kizo, Szpaku czy Hania Sztachańska. Jako młody twórca świetnie porusza się w internecie, czego owocem była współpraca z najsławniejszymi twórcami treści wideo na polskim Youtube – Ekipą. Z wspomnianej współpracy powstał utwór, który wyświetlono ponad 20 milionów razy. Najczęściej wyświetlanym solowym utworem Qrego pozostaje “Bierz do buzi”, które przekroczyło 10 milionów odtworzeń.

Przewiń do góry