ReTo

29.07.2022

Spacerange Stage

ReTo (Igor Bugajczyk) urodził się w 1995 roku w podwarszawskim Piastowie. Początek jego działalności muzycznej przypada na 2011 rok, z której powstał mixtape zatytułowany To ten inny. Na kolejny materiał słuchacze musieli poczekać do 2014 roku, w którym ReTo dołączył do labelu OV Rec i wypuścił kolejny mixtape “MOONLIGHT”.

Dzięki wydaniu w 2015 roku singla “Minotaur” artysta zaczyna przebijać się do szerszej publiczności. Kolejny singiel, “Bossman”, rozpoczął szturm ReTo na mainstream, co poskutkowało wydaniem mixtape’u “DAMN” z ramienia wytwórni NewBadLabel. Niecałe pół roku później twórca publikuje minialbum pod tytułem GOOD7UCK. Chwilę przed jego wydaniem w sieci pojawia się remix utworu Borixona “Papierosy”, który momentalnie podbija rynek muzyczny osiągając wielomilionowe wyświetlenia. Z początkiem 2017 roku ReTo bierze udział w piątej edycji projektu serwisu muzycznego Popkiller o nazwie Młode Wilki, w ramach którego wydaje utwór Niepodniesione_słuchawki.

Współpraca z NewBadLabel przynosi jeszcze dwa solowe albumy Igora. Pierwszy z nich, noszący tytuł “K R U K” odnosi sukces sprzedażowy w postaci odznaczenia Złotej Płyty. Krążek zawierał 18 utworów, na którym gościnnie między innymi udzielili się: Borixon, Smolasty, Solar, Białas. Kilka miesięcy przed premierą ReTo gościnnie wystąpił w utworze Quebonafide “Half Dead”. Singiel ten momentalnie osiągnął niebotyczną popularność i jako jeden z pierwszych utworów rapowych przekroczył barierę 100 milionów wyświetleń. Kolejny album ReTo, “BOA” ukazał się w czerwcu 2018. Płyta była promowana pięcioma singlami. Najbardziej popularnym okazał się teledysk do utworu “UA”, który w serwisie YouTube wyświetlono ponad 80 milionów razy i osiągnął status Diamentowego Singla. Przy tym projekcie ReTo zaprosił do współpracy: Quebonafide, ZetHę, Guziora, Aviego, Jano PW.

W kolejnym roku ReTo dołącza do supergrupy chillwagon, wraz z którą wydaje dwie płyty. Zespół, poprzez swój wizerunek i regularnie dostarczane hity odniósł gigantyczny sukces wyświetleniowy i sprzedażowy. Niedługo przed premierą drugiej płyty chillwagonu, ReTo w duecie z Borixonem tworzą projekt dzikakorea, która z ramienia chillwagon.co wydaje płytę o tytule “420024”. Jej tytuł miał wiele ukrytych znaczeń, bowiem 420 – 024 jest kodem pocztowym Korei Południowej, a autorzy płyty w roku jej wydania świętowali 42 i 24 urodziny. Dodatkowym smaczkiem był Światowy Dzień Marihuany obchodzony 20.04., który wypadał w datę premiery sklepowej płyty. Duet zaskoczył różnorodnością materiału, od bangerowego “Co Cię Trapi?”, esencjonalne, trapowe bity, aż po spokojne utwory jak “Bonsai” czy “Deadphone”.

Na następny solowy album ReTo fani czekali prawie trzy lata. Ich cierpliwość została sowicie wynagrodzona poprzez płytę “W samo południe”, którą w zamian fani uczynili platynową. Promocję albumu rozpoczął singiel “Billy Kid”, który w zaskakującym tempie stał się hitem i w niedługim czasie osiągnął status Diamentowego Singla. Zaproszonych gości słuchacze mogli usłyszeć jedynie na preorderowej, rozszerzonej wersji wydania. Klimat płyty, w nawiązaniu do słynnego, tytułowego westernu kręcił się wokół dzikiego zachodu. Na tym albumie ReTo zaprezentował przekrój swoich umiejętności, po raz kolejny udowadniając smykałkę do robienia hitów, nieprzeciętny wokal, którym operuje nader swobodnie.

Rok 2022 Igor rozpoczął albumem niespodzianką “BON APPETIT”, współtworzonym z ZetHą i producentem muzycznym Wrooblem.

Styl ReTo to przede wszystkim bezpośrednie, agresywne i bezkompromisowe linijki. Zdolność do śpiewu artysta wykorzystuje w niezwykle skuteczny sposób, którą przecina zawsze skrojonym na miarę flow wraz z wrażliwym uchem do bitów.

Przewiń do góry