TEDE na SUN FESTIVAL 2022

Tede to postać, która jest obecna na scenie hip-hopowej od 1994 roku. Raper, autor tekstów, producent, przedsiębiorca, założyciel marki odzieżowej PLNY Textylia. Współzałożyciel zespołów: 1 Killa Hertz, Trzyha i Warszafski Deszcz, które dzisiaj uznawane są za prekursorów gatunku. Mimo odcinania się od łatki 'ojca założyciela’, Tede jest jedną z tych postaci na polskiej scenie hip-hopowej, która kładła fundamenty pod gatunek. Raper przede wszystkim znany z solowej działalności, z każdym kolejnym krążkiem pokazuje, że świetnie wyczuwa nowości, będąc często prekursorem nowych rozwiązań. W dyskografii Tedego znajdziemy prawie 20 solowych albumów oraz niezliczoną ilość wydań mixtape’owych, które ukazywały się pod pseudonimem DJ BUHH. Z każdą kolejną płytą rapera, można spodziewać się absolutnych nowości, które często po latach, zostają zrozumiane przez środowisko. Przykładem mogą być krążki 'Esende Mylffon’, 'Kurt_rolson’, 'VanillaHajs’, 'Skrrrt’ czy 'Noji?’, które pokazywały, że Tede trzyma rękę na pulsie i nie boi się eksperymentowania z nowoczesnymi brzmieniami, w czym towarzyszył mu producent – Sir Mich.

Kolejnym przykładem może być wydany w 2020 roku album 'Disco Noir’, który głównie został oparty na dyskotykowych inspiracjach. 2021 rok, to świętowanie przez artystę, 20-lecia swojego debiutanckiego krążka 'S.P.O.R.T.’, który dziś uznawany jest za absolutny klasyk gatunku. W ramach obchodów, Tede wyruszył w specjalną trasę koncertową, podczas której pojawiają się goście z czołówki polskiego hip-hopu, będący powiązani z drogą kariery rapera.

Warto dodać, że album 'S.P.O.R.T’, doczekał się także specjalnego, 'tribute albumu’, 'ESPEORTE0121′, opartego na bitach z czasów debiutu, które czekały w archiwach 20 lat.

Na koncie Tedego znajdziemy także współprace z takimi wykonawcami jak: Molesta Ewenement, Sokół/Pono, Diox, Focus, Chada, Ten Typ Mes, Borixon, Wac Toja, DonGURALesko, O.S.T.R., Natalia Kukulska, Natalia Lesz czy Sistar. Koncerty warszawskiego weterana, to zawsze energiczne show, które od pierwszych sekund porywa publiczność.

Przewiń do góry